Kanser’e Buğday, Badem ve Kayısı çekirdeği Şifadır.

Kanser’e Buğday, Badem ve Kayısı çekirdeği Şifadır.
Kanser sadece vitamin b17 eksikliği başka bir şey değil. Kemoterapi, ameliyat veya değişik ağır haplar almanıza gerek yok. Son zamanlarda klasik tedavi yöntemlerini reddeden tüm doktorların ortak iddiası kanseri tedavi etmek ve önlemek için b17 vitaminin kullanılmasından yana kanseri engelleyen besinlerin başında atalarımızın orta asya’da içtikleri buğday şırası geliyor.

Halkı devamlı buğday şırası içen pakistan`daki hunzakut prensliği`nde kanserden ölüme rastlanmıyor. Ayrıca hunza kutlular, acı badem ve kayısının da çekirdeğini yiyorlar. Kanser hastalığına ilişkin bu yazılar, birçok “gizli dünya yönetenlerini” rahatsız ediyor. O kadar ki, örneğin “world without cancer”, yani “kansersiz dünya” isimli kitap, halen (türkçe dahil) birçok dile çevrilmedi!..yani şunu bilin ki, kanser diye bir hastalık yok!..

Kanser, sadece vitamin b17 eksikliği!…
Başka bir şey değil!.. Kemoterapi, ameliyat veya değişik ağır haplar almanıza gerek yok!.. Düşünün bir zamanlar denizciler, çok sayıda niçin öldüler? İskorbüt denilen hastalığa yakalanıyorlardı. Çok sayıda insan öldü ve bazıları da bundan çok büyük para ve gelir elde etti. Sonra ne buldular? Meğer iskorbüt sadece vitamin c eksikliği imiş! Yani hastalık bile değil!  Kanser de öyle!… kanser sanayisi var artık! Kanser den milyar milyar milyar kere milyar para kazananlar var!… her gün sadece 15-20 kayısı çekirdeği yemeniz yeterli!.. Kanser olmuşsanız, önce kanserın ne olduğunu anlamaya çalısın!. Korkmayın sakin kemoterapi filan yaptırmayın!… araştırın önce!…  çaresi biliniyor… peki kanser?… sanayi haline gelmiş!.. Ancak, çaresi çoktan bulundu: vitamin b 17 eksikliği!… hepsi bu!…

Buğday çimi ekin… buğday şırası için. Kanseri engelleyen besinlerin başında atalarımızın orta asya`da içtikleri buğday şırası geliyor. Klasik tedavi yöntemlerini reddeden tüm doktorların ortak iddiası, buğday çimi yenilmesi ve buğday şırası içilmesi. Pakistan`daki hunzakut prensliğinde kanserden ölüm yok. Ayrıca hunzakutlular, acı badem ve kayısı çekirdeğini yiyorlar ve kansere yakalanmıyorlar. Türkiye`de acı badem ve kayısı tüketilen bölgelerde kanser vakalarının azlığı dikkat çekiyor.

Ödemiş`le salihli arasında, binbir efsaneye konu olmuş bozdağ`ın eteklerinde cennet gölcük kıyısında kanseri yenen, bu zaferi kazandıktan sonra mücadelesi herkese örnek olsun diyerek bir de kitap yazan doktor ilhami güneral ile sohbetimiz sürüyor. Önemli olan bağışıklık sisteminin güçlendirilmesidir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek çok da zor bir şey değildir

Buğday şırası:
Buğday müthiş bir kanser ilacıdır. Buğday şırası kanseri önler ve bu önemli bir bitkisel tedavi aracıdır. Buğday çimi, bol klorofil maddesi dışında 100 kadar vitamin, mineral ve besin maddesi içerir. Taze olarak kullanılan buğday çiminde, aynı ağırlıktaki portakaldan 60 kez daha fazla c vitamini ve aynı ağırlıktaki ıspanaktan 8 kat fazla demir bulunmaktadır. Buğdayın bir başka özelliği ise kandaki toksinleri nötralize eden maddeler içermesidir. Sıvı oksijenle dopdolu olan buğday çimi doğanın en güçlü anti kanseri olan `laetril` içermektedir. Izgara etler ve füme besinlerin kanserojen maddeler taşıdığı kanıtlanmıştır. Japon bilim adamı nagivara, taze buğday çiminde bu maddeyi etkisiz hale getiren enzimler ve amino asitler bulmuştur.

Buğday çimini evde üretebilir miyiz?
Evde de üretilebilir, küçük bir saksıda bile üretilebilir ve olduğu gibi yenebilir, evde üretemeyenlere tavsiyemiz ise buğday şırası üretmeleridir. Buğday şırasını herkes üretebilir mi?
– evet herkes üretebilir.
Bir bardak aşurelik buğday, önce tertemiz yıkanarak bir litrelik cam kavanoza konur. Üzerine 3 bardak su klorlu olmamak şartıyla- ilave edilir. Kavanozun ağzı bir tülbentle kapatılarak serin bir yerde 24 saat bekletilir. Bu ilk su kullanılmaz, dökülür. Kavanoza yeniden 3 bardak su ilave edilir. 24 saat bekletildikten sonra oluşan yarı gazozlu su içilmek üzere bir kaba aktarılır. Böylece bir bardak aşurelik buğdaydan kış aylarında günde 5 kez, yazın ise günde 3 kez şıra alınır. Buğday şırasının lezzeti bazılarına itici gelebilir. O takdirde her şıra bardağına bir c vitamini tableti eklenirse, nefis bir içecek ortaya çıkar

Buğday çimi harika bir toksin atıcı, vücut temizleyicidir. Ayrıca sebzelerden alacağınız vitaminlerin kat be kat fazlasını buğday çiminden alabilirsiniz. İçinde %70 oranında klorofil olduğundan güneş konsantresi olarak da bilinir. Yani hem içerisindeki vitaminlerle, hem de doğallığıyla çok sağlıklı bir içecek!

Besin değeri olarak yarım çay bardağı buğday çimi suyu, 1,5 kilo yeşil yapraklı sebzeye eşittir. Yani besin değeri tüm sebze ve meyvelere göre çok daha fazladır. İçeriğindeki %70 klorofil sayesinde gıdalardan alacağınız besin değerlerinin ve faydaların kat be kat fazlasını almanızı sağlar. A, B, C, E vitaminleri, kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum içerir. Ayrıca B17 ile kanser hücreleriyle savaşır. Hatta kemoterapi gören hastalarda, buğday çimi suyu sayesinde kan değerlerinde düzelme olduğu da çeşitli araştırmalara dayanarak söylenir. Alkali beslenme yazımızda bahsettiğimiz gibi kanın pH dengesini düzenleyerek kanın alkali olmasını sağlar. Kanda taşınan oksijen miktarının artmasına yardımcı olur.

Vücuda enerji verdiğinden daha az uykuyla daha aktif olursunuz. Hem antioksidandır, hem anti-aging etkilidir. Sindirimi destekler, gaz ve şişkinlik gibi sorunları giderir. Diş sağlığını destekler. Ve en önemli etkilerinden biri olarak; bağışıklık sistemini güçlendirir.

indeks: Kanser, Buğday, Badem, Kayısı çekirdeği, B17, Buğday çimi,

.

Pancar, Kereviz ve Havuç Suyu iksiri Kanser Hücrelerini Öldürür.

Hurma Diyabet, Şeker Hastalığına Faydalıdır

Yumurta Kas Geliştirir.

Hurma Kısırlık için ilahi şifadır.

Ceviz Kabuğu Suyu Diş Tartarlarına Karşı Faydalıdır.

Parmak basınç masacı Akupunktur Vucuda Faydalıdır

Keten Beyaz Bijou Perdeler Ferahlıktır.

.

Bilgi Kaynaklarımız: 

 

www.naturlebens.com

 

www.bitkiveinsan.com
www.faydaliyasam.com

 

www.enerjistmasor.com
www.google.com

 

UYARI:
Hastaliklari teşhis, tedavi etmek 1219 sayılı Tababet Kanunu’na göre sadece hekimlerimizin görevidir. Bu web sitesinde yer alan bilgiler sağlıklı ve faydali yaşama hakkında tavsiye niteliğinde olup paylaşımlar ve konularımız tavsiye ettiğimiz ürünlerimiz ilaç değil, faydali yaşama besin destek ürünleridir. Tedavi veya doktor tedavisi yerine geçmez. Paylaşılan metinlerde ve Kürlerin içerisinde geçen bitkilerin kullanımından önce, adı geçen bitkilere alerjiniz olup olmadığını kontrol ettirdikten sonra kullanmanız tavsiye olunur. Hayata sağlıklı, afiyet içinde, faydali yaşamanız dileklerimizle.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.